'24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
- ti-amie
- Posts: 23652
- Joined: Wed Dec 09, 2020 4:44 pm
- Location: The Boogie Down, NY
- Has thanked: 5414 times
- Been thanked: 3370 times
-
Honorary_medal
'24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
Rod Laver Arena
Day session - From 8:00pm EST
Men's Legends Doubles • Round 1
T. Johansson/R. Lindstedt vs M. Baghdatis/M. Philippoussis
Day session - Not before 9:00pm EST
Women's Singles • Quarterfinals
M. Kostyuk vs C. Gauff 4
Day session - Not before 10:30pm EST
Men's Singles • Quarterfinals
N. Djokovic 1 vs T. Fritz 12
Night session - From 3:00am EST
Women's Singles • Quarterfinals
B. Krejcikova 9 vs A. Sabalenka 2
Men's Singles • Quarterfinals
J. Sinner 4 vs A. Rublev 5
Margaret Court Arena
Day session - From 8:00pm EST
Men's Doubles • Quarterfinals
A. Behar/A. Pavlasek vs T. Machac/Z. Zhang
Day session - 7:00pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
G. Dabrowski 4/E. Routliffe 4 vs C. Bucsa/A. Panova
Mixed Doubles • Quarterfinals
S. Hsieh 3/J. Zielinski 3 vs N. Melichar-Martinez 7/K. Krawietz 7
Mixed Doubles • Quarterfinals
G. Dabrowski 6/N. Lammons 6 vs O. Gadecki WC/M. Polmans WC
Kia Arena
Day session - From 7:00pm EST
Women's Legends Doubles • Round 1
C. Dellacqua/A. Molik vs I. Majoli/A. Petkovic
Day session - Not before 9:00pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
C. Garcia/K. Mladenovic vs L. Kichenok 11/J. Ostapenko 11
Mixed Doubles • Quarterfinals
H. Watson A/J. Salisbury A vs D. Krawczyk 2/N. Skupski 2
Mixed Doubles • Quarterfinals
J. Fourlis WC/A. Harris WC vs L. Siegemund 5/S. Gille 5
1573 Arena
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 2
I. Lacy Q vs M. Joint
Junior Boys' Singles • Round 2
W. Rejchtman Vinciguerra Q vs N. Budkov Kjaer 2
Junior Boys' Singles • Round 2
P. Marinkov 13 vs D. Dedura-Palomero
Junior Girls' Doubles • Round 2
M. Joint 6/K. Sidorova 6 vs R. Jamrichova/I. Lacy
Junior Boys' Doubles • Round 2
H. Jones 3/A. Razeghi 3 vs M. Exsted/C. Woestendick
Court 3
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 2
K. Bigun 5 vs T. Boogaard
Junior Girls' Singles • Round 2
E. Jones 6 vs M. Buchnik
Junior Girls' Singles • Round 2
I. Ivanova 16 vs T. Kokkinis WC
Junior Boys' Doubles • Round 2
P. Brunclik 5/V. Frydrych 5 vs J. Hahn WC/T. Host WC
Junior Girls' Doubles • Round 2
H. Kinoshita 5/W. Sonobe 5 vs A. Arystanbekova/Y. Perapekhina
Court 5
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Round 1
F. Broadbent WC vs R. Shaw
Quad Wheelchair Singles • Round 1
G. Sasson 4 vs A. Ataman
Men's Wheelchair Singles • Round 1
T. Miki vs T. Oda 2
Day session - Not before 10:00pm EST
Women's Wheelchair Singles • Round 1
J. Griffioen 3 vs S. Funamizu
Women's Wheelchair Singles • Round 1
L. De Greef vs Y. Kamiji 2
Court 6
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Round 1
T. Masaryk vs H. Davidson
Men's Wheelchair Singles • Round 1
A. Hewett 1 vs T. Sanada
Men's Wheelchair Singles • Round 1
M. De la Puente 3 vs J. Gerard
Day session - Not before 10:00pm EST
Women's Wheelchair Singles • Round 1
M. Moreno vs A. Van Koot
Women's Wheelchair Singles • Round 1
A. Bernal vs D. Mathewson
Court 7
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Round 1
D. Perez vs A. Lapthorne
Men's Wheelchair Singles • Round 1
A. Cataldo vs A. Parker WC
Men's Wheelchair Singles • Round 1
B. Weekes WC vs S. Houdet
Day session - Not before 10:00pm EST
Women's Wheelchair Singles • Round 1
X. Li vs Z. Zhu
Court 8
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Round 1
Y. Silva vs S. Schroder 2
Quad Wheelchair Singles • Round 1
N. Vink 1 vs A. Kaplan
Men's Wheelchair Singles • Round 1
M. Scheffers vs G. Reid 4
Day session - Not before 10:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Round 1
T. Egberink vs C. Ratzlaff
Women's Wheelchair Singles • Round 1
D. De Groot 1 vs L. Shuker
Court 12
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Round 1
D. Ramphadi vs D. Wagner 3
Quad Wheelchair Singles • Round 1
G. Slade WC vs F. Cayulef
Men's Wheelchair Singles • Round 1
D. Arai vs R. Spaargaren
Day session - Not before 10:00pm EST
Women's Wheelchair Singles • Round 1
P. Deroulede vs M. Tanaka
Women's Wheelchair Singles • Round 1
K. Montjane vs M. Ohtani 4
Court 13
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 2
B. Gusic Wan vs P. Brunclik 11
Junior Girls' Singles • Round 2
J. Pastikova vs T. Grant 9
Junior Boys' Singles • Round 2
A. Karahan vs C. Camus 9
Junior Girls' Doubles • Round 2
T. Grant 3/I. Jovic 3 vs Y. Kotliar/M. Stankiewicz
Junior Girls' Doubles • Round 2
Y. Konstantinova/T. Kostovic vs E. Jones 7/M. Stojsavljevic 7
Court 14
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 2
H. Oluwadare Q vs M. Slama
Junior Girls' Singles • Round 2
G. Jang vs A. Schuman Q
Junior Girls' Singles • Round 2
Y. Perapekhina vs V. Valdmannova
Junior Girls' Doubles • Round 2
L. Nilsson/H. Oluwadare vs H. Klugman 2/M. Xu 2
Junior Boys' Doubles • Round 2
F. Cina 1/R. Sakamoto 1 vs I. Ivanov/S. Planella Hernandez
Junior Girls' Doubles • Round 2
R. Nijkamp/V. Valdmannova vs S. Tsujioka A/H. Yamamoto A
Court 15
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 2
K. Rice vs A. Mazdrashki Q
Junior Boys' Singles • Round 2
L. Angelini SE vs R. Sakamoto 4
Junior Boys' Doubles • Round 2
R. Horovitz/K. Rice vs T. Derepasko/D. Sarksian
Junior Boys' Doubles • Round 2
J. Kim 6/A. Omarkhanov 6 vs K. Bigun/J. Leach
Junior Boys' Doubles • Round 2
L. Angelini/D. Rapagnetta vs D. Dedura-Palomero/M. Schoenhaus
Court 17
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 2
A. Kovackova 7 vs L. Nilsson Q
Junior Boys' Singles • Round 2
M. Schoenhaus vs C. Woestendick
Junior Boys' Doubles • Round 2
M. Forbes/M. Stenzer vs T. Berkieta 2/M. Mrva 2
Junior Girls' Doubles • Round 2
L. Brunkel/O. Carneiro vs J. Pastikova/J. Stusek
Junior Boys' Doubles • Round 2
T. Faurel/T. Papamalamis vs N. Budkov Kjaer 8/J. Kumstat 8
Day session - Not before 11:00pm EST
Junior Girls' Doubles • Round 2
E. Koike 1/S. Saito 1 vs A. Hamilton/E. Sartz-Lunde
Day session - From 8:00pm EST
Men's Legends Doubles • Round 1
T. Johansson/R. Lindstedt vs M. Baghdatis/M. Philippoussis
Day session - Not before 9:00pm EST
Women's Singles • Quarterfinals
M. Kostyuk vs C. Gauff 4
Day session - Not before 10:30pm EST
Men's Singles • Quarterfinals
N. Djokovic 1 vs T. Fritz 12
Night session - From 3:00am EST
Women's Singles • Quarterfinals
B. Krejcikova 9 vs A. Sabalenka 2
Men's Singles • Quarterfinals
J. Sinner 4 vs A. Rublev 5
Margaret Court Arena
Day session - From 8:00pm EST
Men's Doubles • Quarterfinals
A. Behar/A. Pavlasek vs T. Machac/Z. Zhang
Day session - 7:00pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
G. Dabrowski 4/E. Routliffe 4 vs C. Bucsa/A. Panova
Mixed Doubles • Quarterfinals
S. Hsieh 3/J. Zielinski 3 vs N. Melichar-Martinez 7/K. Krawietz 7
Mixed Doubles • Quarterfinals
G. Dabrowski 6/N. Lammons 6 vs O. Gadecki WC/M. Polmans WC
Kia Arena
Day session - From 7:00pm EST
Women's Legends Doubles • Round 1
C. Dellacqua/A. Molik vs I. Majoli/A. Petkovic
Day session - Not before 9:00pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
C. Garcia/K. Mladenovic vs L. Kichenok 11/J. Ostapenko 11
Mixed Doubles • Quarterfinals
H. Watson A/J. Salisbury A vs D. Krawczyk 2/N. Skupski 2
Mixed Doubles • Quarterfinals
J. Fourlis WC/A. Harris WC vs L. Siegemund 5/S. Gille 5
1573 Arena
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 2
I. Lacy Q vs M. Joint
Junior Boys' Singles • Round 2
W. Rejchtman Vinciguerra Q vs N. Budkov Kjaer 2
Junior Boys' Singles • Round 2
P. Marinkov 13 vs D. Dedura-Palomero
Junior Girls' Doubles • Round 2
M. Joint 6/K. Sidorova 6 vs R. Jamrichova/I. Lacy
Junior Boys' Doubles • Round 2
H. Jones 3/A. Razeghi 3 vs M. Exsted/C. Woestendick
Court 3
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 2
K. Bigun 5 vs T. Boogaard
Junior Girls' Singles • Round 2
E. Jones 6 vs M. Buchnik
Junior Girls' Singles • Round 2
I. Ivanova 16 vs T. Kokkinis WC
Junior Boys' Doubles • Round 2
P. Brunclik 5/V. Frydrych 5 vs J. Hahn WC/T. Host WC
Junior Girls' Doubles • Round 2
H. Kinoshita 5/W. Sonobe 5 vs A. Arystanbekova/Y. Perapekhina
Court 5
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Round 1
F. Broadbent WC vs R. Shaw
Quad Wheelchair Singles • Round 1
G. Sasson 4 vs A. Ataman
Men's Wheelchair Singles • Round 1
T. Miki vs T. Oda 2
Day session - Not before 10:00pm EST
Women's Wheelchair Singles • Round 1
J. Griffioen 3 vs S. Funamizu
Women's Wheelchair Singles • Round 1
L. De Greef vs Y. Kamiji 2
Court 6
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Round 1
T. Masaryk vs H. Davidson
Men's Wheelchair Singles • Round 1
A. Hewett 1 vs T. Sanada
Men's Wheelchair Singles • Round 1
M. De la Puente 3 vs J. Gerard
Day session - Not before 10:00pm EST
Women's Wheelchair Singles • Round 1
M. Moreno vs A. Van Koot
Women's Wheelchair Singles • Round 1
A. Bernal vs D. Mathewson
Court 7
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Round 1
D. Perez vs A. Lapthorne
Men's Wheelchair Singles • Round 1
A. Cataldo vs A. Parker WC
Men's Wheelchair Singles • Round 1
B. Weekes WC vs S. Houdet
Day session - Not before 10:00pm EST
Women's Wheelchair Singles • Round 1
X. Li vs Z. Zhu
Court 8
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Round 1
Y. Silva vs S. Schroder 2
Quad Wheelchair Singles • Round 1
N. Vink 1 vs A. Kaplan
Men's Wheelchair Singles • Round 1
M. Scheffers vs G. Reid 4
Day session - Not before 10:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Round 1
T. Egberink vs C. Ratzlaff
Women's Wheelchair Singles • Round 1
D. De Groot 1 vs L. Shuker
Court 12
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Round 1
D. Ramphadi vs D. Wagner 3
Quad Wheelchair Singles • Round 1
G. Slade WC vs F. Cayulef
Men's Wheelchair Singles • Round 1
D. Arai vs R. Spaargaren
Day session - Not before 10:00pm EST
Women's Wheelchair Singles • Round 1
P. Deroulede vs M. Tanaka
Women's Wheelchair Singles • Round 1
K. Montjane vs M. Ohtani 4
Court 13
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 2
B. Gusic Wan vs P. Brunclik 11
Junior Girls' Singles • Round 2
J. Pastikova vs T. Grant 9
Junior Boys' Singles • Round 2
A. Karahan vs C. Camus 9
Junior Girls' Doubles • Round 2
T. Grant 3/I. Jovic 3 vs Y. Kotliar/M. Stankiewicz
Junior Girls' Doubles • Round 2
Y. Konstantinova/T. Kostovic vs E. Jones 7/M. Stojsavljevic 7
Court 14
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 2
H. Oluwadare Q vs M. Slama
Junior Girls' Singles • Round 2
G. Jang vs A. Schuman Q
Junior Girls' Singles • Round 2
Y. Perapekhina vs V. Valdmannova
Junior Girls' Doubles • Round 2
L. Nilsson/H. Oluwadare vs H. Klugman 2/M. Xu 2
Junior Boys' Doubles • Round 2
F. Cina 1/R. Sakamoto 1 vs I. Ivanov/S. Planella Hernandez
Junior Girls' Doubles • Round 2
R. Nijkamp/V. Valdmannova vs S. Tsujioka A/H. Yamamoto A
Court 15
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 2
K. Rice vs A. Mazdrashki Q
Junior Boys' Singles • Round 2
L. Angelini SE vs R. Sakamoto 4
Junior Boys' Doubles • Round 2
R. Horovitz/K. Rice vs T. Derepasko/D. Sarksian
Junior Boys' Doubles • Round 2
J. Kim 6/A. Omarkhanov 6 vs K. Bigun/J. Leach
Junior Boys' Doubles • Round 2
L. Angelini/D. Rapagnetta vs D. Dedura-Palomero/M. Schoenhaus
Court 17
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 2
A. Kovackova 7 vs L. Nilsson Q
Junior Boys' Singles • Round 2
M. Schoenhaus vs C. Woestendick
Junior Boys' Doubles • Round 2
M. Forbes/M. Stenzer vs T. Berkieta 2/M. Mrva 2
Junior Girls' Doubles • Round 2
L. Brunkel/O. Carneiro vs J. Pastikova/J. Stusek
Junior Boys' Doubles • Round 2
T. Faurel/T. Papamalamis vs N. Budkov Kjaer 8/J. Kumstat 8
Day session - Not before 11:00pm EST
Junior Girls' Doubles • Round 2
E. Koike 1/S. Saito 1 vs A. Hamilton/E. Sartz-Lunde
“Do not grow old, no matter how long you live. Never cease to stand like curious children before the Great Mystery into which we were born.” Albert Einstein
-
- Posts: 4912
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2504 times
- Been thanked: 884 times
Re: '24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
Coco's famous defence already paying off..forcing Kostyuk to hit one more shot...in the third game
-
- Posts: 4912
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2504 times
- Been thanked: 884 times
Re: '24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
Two double faults .Coco broken early...doesn't look very comfortable...
-
- Posts: 4912
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2504 times
- Been thanked: 884 times
Re: '24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
Kostyuk doing a great job attacking Coco's forehand, not expecting an error but preparing for the shorter ball, which she is getting sometimes ..good coaching, I guess, and good discipline
-
- Posts: 4912
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2504 times
- Been thanked: 884 times
Re: '24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
Kostyuk moving very well too..quite a foot race here..
- atlpam
- Posts: 397
- Joined: Thu Dec 10, 2020 5:32 pm
- Location: GA
- Has thanked: 28 times
- Been thanked: 247 times
Re: '24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
Kostyuk seems like she’s out to prove something to the world - very impressive so far.
- atlpam
- Posts: 397
- Joined: Thu Dec 10, 2020 5:32 pm
- Location: GA
- Has thanked: 28 times
- Been thanked: 247 times
Re: '24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
Will be interesting to see if Coco can make the second set competitive.
- meganfernandez
- Posts: 4968
- Joined: Fri Dec 18, 2020 2:04 pm
- Has thanked: 2527 times
- Been thanked: 1747 times
Re: '24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
I gotta say, this doesn't surprise me. Coco's level in general doesn't blow me away.
- ponchi101
- Site Admin
- Posts: 14910
- Joined: Mon Dec 07, 2020 4:40 pm
- Location: New Macondo
- Has thanked: 3898 times
- Been thanked: 5709 times
- Contact:
Re: '24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
Serving for a set, ANY SET, in tennis, has got to the most (expletive) difficult thing to do in the world.
I kid you not.
She was playing a gorgeous set and then plays a game that would even embarrass me.
I kid you not.
She was playing a gorgeous set and then plays a game that would even embarrass me.
Ego figere omnia et scio supellectilem
-
- Posts: 4912
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2504 times
- Been thanked: 884 times
-
- Posts: 4912
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2504 times
- Been thanked: 884 times
Re: '24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
Kostyuk self-destructing..too emotional, I think...
-
- Posts: 4912
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2504 times
- Been thanked: 884 times
-
- Posts: 293
- Joined: Wed Dec 30, 2020 4:49 pm
- Location: Pickering, Ontario
- Has thanked: 12 times
- Been thanked: 64 times
Re: '24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
Incredible how much Kostyuk tightened up there. Lost five games in a row (so far) including three breaks of serve.
-
- Posts: 4912
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2504 times
- Been thanked: 884 times
- ponchi101
- Site Admin
- Posts: 14910
- Joined: Mon Dec 07, 2020 4:40 pm
- Location: New Macondo
- Has thanked: 3898 times
- Been thanked: 5709 times
- Contact:
Re: '24 Aus Open Day 10 Order of Play & Discussion
And... Coco tightened to give it back.
And I am sorry. Calling the physio now is cheap.
And I am sorry. Calling the physio now is cheap.
Ego figere omnia et scio supellectilem
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 0 guests